Skip to content Skip to footer
  • Canadian Live Music Association & Canadian Music Week

    2024 Live Music Industry Awards presented by

    Tuesday, June 4, 2024
    Awards Show. 5:00PM -7:00PM
    Frontenac Ballroom (across from Westin Harbour Castle Hotel)

    Presented by
    Powered By
    Presented by

    'CANADIAN LIVE MUSIC INDUSTRY AWARDS – Presented by Showpass'
    Tuesday June 4, 2024

    Award Show: 5:00PM – 7:00PM
    Frontenac Ballroom (across from Westin Harbour Castle Hotel)

    Created by Canadian Music Week in partnership with the Canadian Live Music Association, the trade association for the live music sector, the Live Music Industry Awards  – Presented by are a highlight of CMW.

    2024 Live Awards Categories

    Criteria

    Venues

    Best Teamwork in a Major Club (>1000):

    Major live music venue whose teamwork has produced outstanding live music programming.
    Criteria: Live music venue (<1000 capacity)

    Nominees:
    • Union Hall
    • Danforth Music Hall
    • Vogue Theatre
    • REBEL
    • MTELUS
    • Midway Music Hall
    • History Toronto
    • The Phoenix Concert Theatre
    • London Music Hall

    Best Teamwork in a Medium Club (300-999):

    Medium live music venue whose teamwork has produced outstanding live music programming.
    Criteria: Live music venue (300-999 capacity)

    Nominees:
    • Exchange Event Centre
    • Starlite Room
    • West End Cultural Centre
    • Le Studio TD
    • Commonwealth Bar & Stage
    • The Opera House
    • The Velvet Underground
    • Capital Ballroom
    • Palasad Social Bowl
    • Rickshaw Theatre
    • Biltmore Theatre
    • Bridgeworks
    • The Bronson Centre Music Theatre

    Best Teamwork in a Small Club (<300):

    Small live music venue whose teamwork has produced outstanding live music programming.
    Criteria: Live music venue (<300 capacity)

    Nominees:
    • Lefty’s Well
    • Le Zaricot
    • Mills Hardware
    • Le Quai des Brumes
    • The Bunker Performance Lounge & Cafe
    • Fox Cabaret
    • The Drake Underground
    • Rum Runners

    Best Teamwork in a Small Arena

    Arena venue whose teamwork has produced outstanding live music programming.
    Criteria: Arena or stadium (1000-18,500) capacity)

    Nominees:
    • Coca-Cola Coliseum
    • Canadian Tire Centre
    • TD Place
    • Avenir Centre
    • Budweiser Gardens
    • Canada Life Centre
    • Place Bell
    • SaskTel Centre
    • Scotiabank Centre
    • Save on Foods Memorial Centre
    • Prospera Place
    • Tribute Communities Centre

    Best Teamwork in a Large Arena

    Arena venue whose teamwork has produced outstanding live music programming.
    Criteria: Arena venue (19,000+ capacity)

    Nominees:
    • Centre Bell
    • BC Place
    • Rogers Arena
    • Rogers Place
    • Scotiabank Saddledome
    • Videotron Centre

    Best Teamwork in a Soft Seat Theatre/Performing Arts Centre:

    Soft-seat/PAC whose teamwork has produced outstanding live music programming.
    Criteria: Any sized soft-seat theatre or performing arts centre

    Nominees:
    • Studio Bell, home of the National Music Centre
    • Sanderson Centre
    • Burton Cummings Theatre
    • First Light Centre for Performance & Creativity
    • Wolf Performance Hall
    • The Broadway Theatre
    • Algonquin Commons Theatre

    Festival

    Small Festival of the Year :

    Festival that has presented oustanding programming.
    Criteria: Festival <6000 capacity

    Nominees:
    • Winterruption YEG
    • Paris Drinks Fest
    • Trout Forest Music Festival
    • Nyama Nyama Experience
    • Skeleton Park Arts Festival
    • Nova Scotia Music Week
    • Hillside Festival
    • Kaslo Jazz
    • Dawson City Music Festival
    • Alianait Arts Festival
    • Sākihiwē festival
    • Coldsnap Festival
    • Contact Winter Music Festival
    • Peterborough Folk Festival
    • Because Beer
    • Squamish Harvest Moon Festival
    • lavender wild
    • Spirit Song Festival

    Medium Festival of the Year:

    Festival that has presented oustanding programming.
    Criteria: Festival 6001 – 15,000 capacity

    Nominees:
    • Rifflandia Festival
    • Sommo Festival
    • 5X Festival
    • NXNE Festival
    • Riverfest Elora
    • Monstercat Compound
    • AREA 506
    • Rock the Park
    • Habari Africa Festival

    Major Festival of the Year :

    Festival that has presented oustanding programming.
    Criteria: Festival 15,001+

    Nominees:
    • Winnipeg Folk Festival
    • Calgary Stampede
    • Festival D’Ete Du Quebec
    • Boots and Hearts
    • Harvest Music Festival
    • SaskTel Saskatchewan Jazz Festival
    • Cavendish Beach Music Festival
    • Supercrawl
    • Escapade Music Festival
    • Calgary International Blues Festival
    • Shambhala Music Festival
    • Sunfest

    Green Operations Festival of the Year:

    Festival that is setting the bar for sustainability and environmentally-friendly practices.
    Criteria: Festival, any size

    Nominees:
    • Squamish Harvest Moon Festival
    • Winnipeg Folk Festival

    General Live Music Awards

    New Touring Artist of the Year:

    New artist demonstrating oustanding live performance.
    Criteria: Artist who began touring during eligibility window

    Nominees:
    • The Free Label
    • New West
    • Dylan Sinclair
    • Josh Ross
    • Jake Vaadeland & The Sturgeon River Boys
    • TALK
    • Garret T Willie

    Brand/Music Program of the Year:

    Outstanding partnership between live music and corporate entities, opening opportunities for Canadian artists and live music businesses.
    Criteria: Live music + brand partnerships

    Nominees:
    • Scotiabank Arena’s Transformation into October’s Very Own Arena
    • TD Music at Union Station
    • TD Music Connected Series
    • Winner!Gagnant! On Tour
    • Concert Week powered by RBCxMusic
    • Launch of SiriusXM’s Mixtape: North
    • EMB Inc. (EMB Music Group)

    Road Warrior of the Year (Tour Manager):

    Tour manager whose outstanding work on tour has supported artists and tour staff.
    Criteria: Tour Manager

    Nominees:
    • Tim Pearsall
    • Brendan Kennedy
    • James Bundy
    • Casey Carvalho

    Your Future Boss:

    Outstanding young leader demonstrating promising talent for the future of the live music industry.
    Criteria: Individuals under the age of 35.

    Nominees:
    • Amy Lloyd
    • Sarah Elaine McLay
    • Delaney Lyngard
    • Brooke Dunford
    • Kimberlee Shelley
    • Mackenzie Thomas
    • Ellen Reade
    • Seny Kassaye
    • Julien Matwawana
    • Sarah Carter
    • Mel Letra-Frade
    • Yvette Angela
    • Alyssa Wannamaker
    • Krista Benson
    • Kimani Chichester-Jameer
    • Lisa La Rocca
    • Chelsea O’Neill

    Agent of the Year:

    Agent whose outstanding work has created success for their artists.
    Criteria: Agent

    Nominees:
    • Jason Furman
    • André Guérette
    • Christopher Geoghegan
    • Aaron Schubert
    • Tao-Ming Lau
    • Jeremy Giacomin
    • Ralph James
    • Steve Butler
    • Romi Mayes
    • Ryan Heerschap
    • Vinny Cinquemani
    • Louis Carrière
    • Tom Kemp
    • Joel Baskin

    Manager of the Year:

    Manager whose outstanding work has created success for their artists.
    Criteria: Artist manager

    Nominees:
    • Tracey Wilder
    • Faye Williams
    • Laurie Lee Boutet
    • Tim Des Islets
    • Ken Simms
    • Sean Russell
    • Jeremy Johnson
    • Kimberlee Shelley
    • Coalition Music
    • Jeff Ojeda
    • Elise Roller
    • Mark Watson
    • Eli Wener
    • Samantha Pickard
    • Judith Combe

    Concert/Club Talent Buyer of the Year:

    Buyer whose work on behalf of the venue has led to outstanding programming.
    Criteria: Concert talent buyer

    Nominees:
    • Emmanuel Patterson
    • Brent Oliver
    • Jason Soulliere
    • Ruben Ramalheiro
    • Chandy Kilburn
    • Joe Clark
    • Greg Bechard
    • Farhad Ghousy
    • Mark Russell
    • Jacob Hamayda
    • Timur Inceoglu
    • Matt Paxton
    • Chelsea O’Neill
    • Ben Pearlman
    • Ryan Burton

    Production Manager of the Year

    Production manager whose work on behalf of the concert or festival led to outstanding achievement and excellence.
    Criteria: Production manager

    Nominees:
    • Cam MacDonnell
    • Natasha Mandrusiak
    • Dan Brooks
    • Jacob Hamayda
    • Kevin Bredeson
    • Megan Paquette
    • Duncan Blair
    • Chad Guy
    • John B Ellingbo
    • Todd Bower
    • Kevin Duffy
    • Robbie Zgaljic
    • Lianne Fox
    • Brad Ferguson

    Festival Buyer of the Year:

    Buyer whose work on behalf of the festival has led to outstanding programming.
    Criteria: Festival talent buyer

    Nominees:
    • Adam Oppenheim
    • Brent Oliver
    • Brooke Dunford
    • Shannon Josdal
    • Myles D. Rusak
    • Nick Middleton
    • Tim Potocic
    • Alex Primeau
    • Alfredo Caxaj and Mercedes Caxaj
    • Carly McFadden

    A/V Production Company of the Year:

    Production staff and organizations who have demonstrated technical excellence in live music.
    Criteria: Technical production workers and organizations or technical suppliers in live music

    Nominees:
    • Hinter Live
    • DL Sound
    • Decibel Entertainment
    • Solotech
    • PA Shop AV Solutions
    • Sound Source Pro Audio + Light

    Community Impact:

    An individual, group, or organization that has championed significant advocacy to help enhance the interests of the live music industry.
    Criteria: An individual, group, or organization in the live music industry

    Nominees:
    • Indian Classical Music Society of Vancouver
    • Hitmakerz
    • 2024 Halifax JUNO Host Committee
    • Music Nova Scotia
    • Deb Beaton-Smith
    • Amanda Burgener
    • Canada’s Music Incubator
    • National Music Centre
    • Les SMAQ
    • Inside LIVE!
    • Batuki Music Society

    Legacy Awards

    Legends of Live:

    Canadian artist(s) with a distinguished career in live performance in and beyond Canada.
    Criteria: Canadian artist

    Nominees:
    • Indian Classical Music Society of Vancouver
    • Hitmakerz
    • 2024 Halifax JUNO Host Committee
    • Music Nova Scotia
    • Deb Beaton-Smith
    • Amanda Burgener
    • Canada’s Music Incubator
    • National Music Centre
    • Les SMAQ
    • Inside LIVE!
    • Batuki Music Society

    Industry Impact:

    Individual with a distinguished career nurturing the Canadian live music industry.
    Criteria: Canadian live music industry worker

    Music City of the Year:

    Group making a demonstrated commitment to leveraging the power of live music locally, to rebuild, recover, and grow.
    Criteria: Community groups of any size that have undertaken economic development work in the live music space, including BIAs, townships, and municipalities. (Associations and charities are not eligible for this award.)

    2024 Specialty Awards

    CMW Music Industry Hall of Fame:

    Shortlist: Jake Gold

    International Agent of the Year:

    Shortlist: Marsha Vlasic